Тетяна Качинська підкорює вищу школу біології в Грузії

від redactor, 2 листопада, 2016
Переглянути на сайті

У липні цього року працювала перша літня школа «Interdisciplinary Study of Human Behavior» (м. Телаві, Грузія), участь у якій взяла кандидат біологічних наук, доцент кафедри фізіології людини і тварин біологічного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Тетяна Качинська.

Отож, поділитися враженнями про поїздку до Грузії, розповісти про роботу школи ми попросили саму Тетяну Валеріївну.

– З чого все розпочалося? Хто ще став учасником літньої школи? Які проводилися заняття?

– Для участі в літній школі я заздалегідь подала заявку та робочі матеріали. Отримавши грантову підтримку від Державного наукового фонду Шота Руставелі (Грузія), стала лектором школи «Interdisciplinary Study of Human Behavior».

Слухачами школи стало 45 студентів грузинських вищих навчальних закладів, зокрема з міст Батумі, Тбілісі, Телаві та Кутаїсі. Молоді люди прослухали такі тематичні лекції: «Викликані потенціали як метод дослідження діяльності кори головного мозку (нейрональна організація)» (лектор Тетяна Качинська); «Психоаналіз та його використання у практичній психології» (практичний психолог Тамуна Азмайпарашвілі), «Ліворукість (філогенез та фізіологія)» (кандидат біологічних наук, керівник школи Малхаз Макашвілі); «Електроенцефалографія як метод дослідження діяльності головного мозку (норма та патологія)» (кандидат біологічних наук Ірма Хачідзе); «Лобові ділянки кори головного мозку, їх еволюція, нейрональна організація та фізіологія» (лікар-невропатолог Бакур Котетішвілі). Окрім цього, проводилися практичні заняття, конкурси наукових робіт, польова робота (опитування місцевих жителів). Щодо останньої роботи, то студентам потрібно було дізнатися, що відомо людям про заїкання, право- та ліворукість, енурез тощо; як грузини ставляться до цих проблем, із чим їх пов’язують, чи вважають їх психофізіологічною проблемою та ін. За результатами опитування проводилася презентація та відбувалися наукові дискусії.

 

Лектори школи: Ірма Хачідзе, Бакур Котетішвілі, Тамуна Азмайпарашвілі, Тетяна Качинська та Малхаз Макашвілі


Презентація результатів опитування 

Під час практичного курсу я презентувала програму «NeuroCom». Пояснила та продемонструвала на прикладах методики аналізу даних електроенцефалографії та викликаних потенціалів кори головного мозку. Теоретичний матеріал та практичне заняття викликали великий інтерес у студентів, лекторів і гостей школи. Їх цікавили питання використання методики викликаних потенціалів для діагностики нейро- та психофізіологічних порушень.

 

 

Одним із цікавих і пам’ятних моментів навчання в літній школі став показовий прийом лікаря-невропатолога Бакура Котетішвілі. У ролі пацієнта була п’ятирічна дівчинка, батьки якої звернулися за допомогою, оскільки їхня донька мала порушення сну. За допомогою спостережень за поведінкою пацієнтки та застосованих медичних прийомів невропатолог визначив причину цих порушень. 

 

Показовий прийом лікаря-невропатолога Бакура Котетішвілі

 

– Розкажіть, будь ласка, більш детально про програму «NeuroCom».

– Електроенцефалографія (ЕЕГ) – метод реєстрації сумарної електричної активності кори головного мозку в місці встановлення електроду. Реєстрація ЕЕГ проводиться у світло- та звукоізольованій екранованій кімнаті в сидячому положенні. Електроенцефалографія представляє собою безперервний запис величини різниці потенціалів між двома точками мозку. Відведення потенціалів здійснюють за допомогою спеціальних контактних електродів, що прикладають до поверхні голови за допомогою еластичного шолому, який забезпечує надійну фіксацію електродів.

Метод ЕЕГ – не лише медична, але й психофізіологічна методика, яка дає можливість досліджувати діяльність головного мозку під час різних функціональних станів. У медицині електроенцефалографію використовують для діагностики та виявлення відхилень у функціонуванні головного мозку. У психофізіології ця методика слугує для вивчення особливостей головного мозку під час вирішення розумових завдань різного змісту залежно від статі та віку.

Цей прилад використовують для виконання експериментальної частини своїх наукових досліджень викладачі, аспіранти та студенти кафедри фізіології людини і тварин, а результати, отримані за допомогою апаратного комплексу «NeuroCom», представлені в кандидатських і докторських дисертаціях, дипломних і магістерських роботах. Саме за результатами роботи приладу отримано чотири патенти та п’ять міжнародних грантів для участі в з’їздах і літніх школах.

Серед методик, які містяться в «NeuroCom», є метод біозворотнього зв’язку, який широко застосовують для корекції психоемоційного та психофізіологічного стану людини. У нашій лабораторії цю методику використовують для корекції психоемоційного стану дітей із синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю: так дітки у формі гри самі вчаться контролювати себе. Гра формується та змінюється залежно від імпульсів, які генеруються корою головного мозку дітей під час тренінгу.

– Чи був час на ознайомлення з культурною й архітектурною спадщиною Грузії, її кухнею?

– На жаль, за інтенсивністю та обсягом роботи часу на екскурсії не залишилося, але національні страви все ж довелося скуштувати. Кухня мене вразила тим, що на стіл грузини не подають звичні нам салати. У національній кухні переважає зелень, овочі, фрукти, кисломолочні та м’ясні продукти, хлібобулочні вироби. І все це збагачено грузинською щедрістю, гостинністю, безпосередністю.

– Що стало результатом участі в роботі школи «Interdisciplinary Study of Human Behavior»?

– До уваги учасників літньої школи мною була представлена презентація наукової школи «Вікової нейрофізіології» (науковий керівник – доктор біологічних наук, професор Коцан І. Я.), відбулося налагодження співпраці з грузинськими науковцями, зокрема Ірмою Хачідзе та Малхазом Макашвілі (Національний університет Іллі м. Тбілісі), заплановано підготовку спільних публікацій і наукових проектів, а також я отримала запрошення взяти участь у роботі наступної літньої школи.

– Тетяно Валеріївно, дякую Вам за розповідь, бажаю нових наукових звершень і талановитих студентів. 

Спілкувалася Валентина КОРНІЙЧУК

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

Image
Type