13 березня 2024 р. у Ветеран Хаб Плюс Плюс ++, що функціонує на базі Волинського національного університету імені Лесі Українки, відбулася стратегічна сесія для представників громадських організацій та благодійних фондів Волинської області. Мета заходу – пошук стратегічних рішень, які змінюють систему надання психологічної та гуманітарної підтримки військовим і членам їхніх сімей (дружинам і діткам).
До дійства долучилися 13 організацій і благодійних фондів, зокрема Ветеран Хаб Плюс Плюс ++, ГО «Волинський центр ментального здоров’я», Волинська обласна організація Товариства Червоного Хреста України, БФ «Робимо добро дітям», БФ «Рокада» Волинь, СпівДія Хаб, Volyn YMCA in Lutsk, Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», Волинський обласний БФ «Карітас Волинь», ГО Центр розвитку дитини «Сходинка в майбутнє», Український фонд «Благополуччя дітей», Луцький міський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» Луцької міської ради, ГО «Інсулін», ВОНА хаб. Серед учасників були представники спілок ветеранів і воїнів, адже важливе завдання заходу – показати учасникам війни, що у нелегкому процесі відновлення вони можуть отримати потрібну підтримку.
Розпочала зустріч Наталія Коструба, докторка психологічних наук, доцентка Лесиного університету, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Спікерка звернулася зі вступним словом: «Ми усі – люди з досвідом війни, усім нам потрібна підтримка, допомога тією чи іншою мірою. Саме тому наша мета сьогодні – знайти ті ресурси, якими ми можемо підтримати найперше військових, демобілізованих, ветеранів і членів їхніх родин. Адже це з люди з особливим досвідом війни. Тож сьогодні ми вирішили зібрати громадські організації та благодійні фонди Волині, аби напрацювати системні рішення. Зокрема, щоб усі один із одним познайомилися, знали можливості один одного та стали ресурсом і підтримкою один для одного. Адже побудова системи допомоги нашим людям можлива тоді, коли ми знаємо про весь спектр послуг, що існує в області». Також спікерка коротко представила основні напрацювання Всеукраїнської програми ментального здоров’я: можливість отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря (більше ніж 70 % лікарів області пройшли навчання), відкриття центрів життєстійкості (діє у Нововолинську, планується відкриття ще чотирьох), комунікаційна кампанія «Досвід ветеранів вартий поваги», довідник «Люди з досвідом війни. Взаємодія» тощо.

Із вітальним словом також звернулася заступниця голови Волинської ОВА Мирослава Якимчук, яка подякувала громадським організаціям за роботу, за надання підтримки волинянам, військовим і членам їхніх сімей.
Далі спікерами виступали представники усіх організацій-учасників. Вони розповіли про основні напрями своєї роботи, географію осередків і цільову категорію громадян, яким надають допомогу.
На завершення виступили представники спілок ветеранів і воїнів. Вони наголосили на важливості заходу, що поширять отриману інформацію та контакти у своїх осередках.
Дійство відбулося в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» із ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України та Волинської обласної військової адміністрації.
Наталія КОСТРУБА,
докторка психологічних наук,
доцентка кафедри загальної та клінічної психології,
заступниця декана факультету психології з наукової роботи