27 вересня виповнилося 125 років від дня народження видатного українського математика Михайла Пилиповича Кравчука. До ювілею науковця на факультеті інформаційних систем, фізики і математики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки з ініціативи доцента Ніни Падалко провели конференцію «Голгофа Михайла Кравчука», присвячену пам’яті про яскравий науковий доробок і важкий життєвий шлях академіка.
В аудиторії імені Михайла Кравчука зібралось чимало студентів із різних курсів, які прийшли, щоб віддати шану вченому. Студентки 41 групи Тетяна Галабурда та Аліна Рафальська підготували доповіді про біографію та наукову діяльність Михайла Пилиповича, а також до уваги присутніх було представлено документальний фільм про науковця.
М. П. Кравчук народився 1892 року у селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині. 1901 року він разом із батьками переїжджає до Луцька, де в 1910 р. закінчує із золотою медаллю гімназію. У тому ж році вступає на фізико-математичний факультет Університету Святого Володимира в Києві (зараз КНУ імені Тараса Шевченка). Він викладав математичні дисципліни в І і ІІ математичних гімназіях у Києві, Українському народному університеті, стає членом комісії математичної термінології при Інституті української мови УАН.
У важкий період економічної розрухи й суспільно-політичного хаосу на межі 20-х років ХХ століття Михайло Пилипович із молодою дружиною Есфірою виїздить у село, стає викладачем і директором школи у с. Саварці.
Ряд глибоких результатів із теорії білінійних форм та лінійних перетворень завершується докторською дисертацією. М. Кравчук був засновником математичних кафедр у кількох київських інститутах, дбав про створення української математичної термінології.
23 вересня 1938 р. вченого було засуджено до 20 років в’язниці та 5 років заслання. Судове засідання тривало півгодини. В останньому слові вчений просив дати йому можливість закінчити розпочату працю з математики.
9 березня 1942 року М. Кравчука не стало... Та не було ні маршу похоронного, ні промов, ні почестей, яких він і за життя не мав...
15 вересня 1956 року вченого було реабілітовано «за відсутністю складу злочину», а в 1992 р. поновлено у складі дійсних членів Академії наук України.
Учнями М. П. Кравчука були Архип Михайлович Люлька (1908–1984 рр.) – генеральний конструктор авіаційної техніки СССР, автор конструкції першого у світі двоконтурного турбореактивного двигуна, творець літаків з надзвуковою швидкістю, академік АН СССР, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Ленінської та державних премій і Сергій Корольов (1907–1966 рр.).
«Пам’ятайте: хочете навчитися плавати, сміливіше заходьте у воду. Хочете навчитися математики, беріться за задачі. Кожен розв’язок є своєрідним мистецтвом пошуку», – зазначив свого часу Михайло Кравчук. Нехай ці слова видатного математика служать дороговказом для кожного із нас.
Аліна РАФАЛЬСЬКА,
студентка 41 групи факультету інформаційних систем, фізики та математики
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело