Науковці Волинського національного університету імені Лесі Українки здійснили геоекологічне дослідження зеленої зони вздовж річки Стир у Луцьку на території від мосту на вулиці Ковельській до мосту на вулиці Шевченка.
Презентація результатів проєкту відбулася у стінах Луцької міської ради за участі ректора Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолія Цьося, заступниці Луцького міського голови Ірини Чебелюк, начальника відділу екології Луцької міської ради Оксани Лисак, працівників міськради.
На початку зустрічі заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк подякувала представникам Університету за те, що вони відгукнулися та долучилися до важливого для Луцької громади міжнародного проєкту.
Завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища Володимир Радзій розповів присутнім про результати роботи наукової групи, до якої також входять науковці факультету біології та лісового господарства, географічного факультету та факультету хімії та екології Олександр Мельник, Катерина Сухомлін і Лариса Коцун. Для науковців це вже третій проєкт обстеження річок на території міст Волині. На відміну від двох попередніх він є унікальним для Волині та України та матиме продовження у вигляді реконструкції території із залученням грантових коштів.
Керівник проєкту зазначив, що участь у проєкті дала для науковців можливість виявити певні тенденції розвитку біорізноманіття на вказаних територіях і зробити конкретні рекомендації для реалізації проєкту “Дике життя у великому місті: захист та промоція дикої природи й біорізноманіття в Луцьку та Жешуві на 2024-2026 роки”.
За словами Володимира Радзія, метою науково-дослідної роботи є опис поточного стану довкілля на визначеній території і дослідження поточного стану біорізноманіття. Для цього довелося вивчити велику кількість містобудівної документації, щоб проаналізувати сучасний стан природно-територіальних комплексів цієї території.
“Ми також проводили аналіз території за допомогою ГІС-технологій, де опрацьовували і інструментальні зйомки, щоб подувати цифрову модель рельєфу та прослідкували тенденції підтоплення території, зміни рельєфу», - сказав Володимир Феофілович.
Також науковець розповів про виявлення представників біорізноманіття, частина з яких є охоронюваними та внесені до додатоку 1 Резолюцій 4 та 6 Бернської конвенції.
Начальник відділу екології Луцької міської ради Оксана Лисак наголосила на складності проєкту і хорошому виконанні.
«Ми маємо унікальний шанс, залучивши кошти міжнародних донорів, дійсно показати як ці природні території можна привести в порядок таким чином, щоб і для людей вони були максимально корисними, і в той же час, із збереженням біорізноманіття. Таких територій у нас дуже багато і ця перша ділянка в десять гектарів буде як титульна, як зразок та алгоритм дій для подальших територій. На сьогодні мета як у нас, так і у європейського суспільства, максимальне збереження того, чим ми ще володіємо», - сказала очільниця відділу екології.
На завершення ректор Анатолій Цьось також подякував представникам міської ради за довіру.
«Приємно те, що створена хороша, ефективна наукова група, яка складається з фахівців різних спеціальностей, які здатні робити комплексний аналіз та робити чіткі висновки. Ми будемо розвивати цей напрямок та працювати для блага та процвітання міста, громади», - підсумував Анатолій Васильович.

Відділ інформаційної політики