У Волинському національному університеті імені Лесі Українки 19 березня 2024 р. відбулася гостьова лекція професора кафедри соціології та суспільної географії Університету Осло (Норвегія) Майкла Джентіле (Michael Gentile, professor of human geography, Department of sociology and human geography, University of Oslo) на тему «Local and regional perspectives on disinformation and conspiracy belief». Лекція була прочитана у межах ОК «Просторовий аналіз та ГІС» для магістрів географічного факультету освітніх програм «Регіональний розвиток та просторове планування» й «Середня освіта. (Географія. Економіка)».

Майкл Джентіле – відомий європейський учений, який спеціалізується на проблемах суспільної географії країн пострадянського простору, зокрема України. На лекції студентам було запропоновану авторську концепцію аналізу інформаційного поля з позиції суспільної географії. Проаналізовано можливості використання інструментарію географії для аналізу дезінформації.
Учений розкрив особливості поширення ідей «теорії змови» на різних просторових рівнях: локальному, регіональному та глобальному. Лектор навів конкретні приклади дезінформації та теорії змови, які зараз широко циркулюють в українському інформаційному полі. Було представлено результати дослідження дезінформації на прикладі українського міста Маріуполь.

Просторовий аналіз особливостей поширення та циркуляції явищ в інформаційному полі – важлива компетенція сучасного фахівця-географа. Спеціаліст ОП «Регіональний розвиток та просторове планування» повинен володіти навичками географічної медіаграмотності та бути здатним мінімізувати негативні наслідки від дезінформації на регіональному й локальному рівнях.

Сергій ПУГАЧ,
професор кафедри економічної
та соціальної географії