Децентралізація, територіальна реформа і транскордонне співробітництво в Україні: виклики та орієнтири

від redactor, 15 червня, 2016
Переглянути на сайті

9–11 червня 2016 р. на базі практик табору «Гарт» СНУ імені Лесі Українки відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Територіальний розвиток і регіональна політика: сучасний стан та орієнтири подальших реформ».

Захід зібрав провідних вітчизняних та зарубіжних науковців, практиків у сфері економіки, державного управління з різних наукових установ, зокрема Відділення економіки Національної академії наук України, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», Західного наукового центру НАН України та МОН України, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Науково-дослідного інституту регіоналістики Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Науково-навчального комплексу «Економосвіта», Жешувського університету (м. Жешув, Польща), Державної вищої технічно-економічної школи (м. Ярослав, Польща). Підтримала конференцію й Волинська обласна державна адміністрація.

До президії наукового форуму ввійшли віце-президент Національної академії наук України, академік НАН України Сергій Пирожков, академік-секретар Відділення економіки НАН України, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України, академік НАН України Елла Лібанова, директор ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», професор Василь Кравців та проректор Державної вищої технічно-економічної школи Кшиштоф Рейман.

Науково-практична конференція працювала за такими напрямами:

регіональна політика в умовах децентралізації влади: нові виклики і завдання;

– адміністративно-територіальна реформа: перші результати і напрями наступних трансформацій;

– розвиток транскордонного співробітництва в умовах реалізації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

У своїх виступах дослідники проаналізували механізми реалізації адміністративно-територіальної реформи та децентралізації в країні та спрогнозували подальші перспективи від реалізації цих програм. Опираючись на європейський досвід та зважаючи на особливості України, запропонували альтернативні шляхи впровадження функціональної і фінансової самодостатності територіальних громад.

Більшість доповідачів зійшлася у твердженні, що сьогодні й адміністративно-територіальна реформа, й децентралізація не відбувається. Якщо певні заходи і реалізовуються, то вони повністю нівелюються через частковість або через сучасну бюджетну консолідацію та жорстку політику обмежень у державі. У зв’язку із залежністю від зовнішнього фінансування у суспільстві формується серйозна фінансова нерівність серед населення. Така ж диференціація буде спостерігатися й у розвитку регіонів. У такій ситуації, за прогнозами учасників конференції, українці будуть ще близько десяти років.

У рамках обговорення розвитку транскордонного співробітництва в умовах реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС розкрито досвід функціонування єврорегіонів за участі України. Сучасні реалії та перспективні напрями розвитку Єврорегіону «Буг» презентувала професор СНУ імені Лесі Українки Наталія Павліха. Участь у конференції взяли й інші науковців вишу, серед них – професори Любов Ліпич та Олена Стрішенець, доценти Ірина Кицюк і Катерина Деделюк. 

Відділ зв’язків із громадськістю

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

Image
Type