Primary tabs

Особливості аграрного бізнесу вивчали у Школі інновацій та соціального підприємництва у Луцьку

By redactor, 3 November, 2016
Переглянути на сайті

На базі факультету міжнародних відносин Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та за сприяння Української соціальної академії (м. Київ) у м. Луцьку відбувся другий модуль Школи інновацій та соціального підприємництва «Функціональна архітектура агробізнесу».

Упродовж двох днів для учасників організували семінари, лекції, практичні заняття з використанням мультимедійних та інтерактивних засобів. Теоретичне навчання поєднувалося з практичними бізнес-кейсами для кращого сприйняття та засвоєння нових знань.

29 жовтня 2016 р. зі слухачами працювала кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки, безпеки та інноваційної діяльності підприємства Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Алла Лалюк. Лектор брала участь у програмі стажування за курсом «Ознаки успішного лідерства» в рамках роботи українсько-американського тренінгу, проведеного представниками компаній «GlobalLeadership» та «Chick-fil-A», що простежувалося під час викладу матеріалу на тему: «Маркетинг в АПК як економічний інструмент управління».

Також слухачі виконували ситуаційну вправу «Маркетингові стратегії переробних підприємств АПК», яка грунтувалася на основі розвитку молочної галузі. Тема виявилася актуальною, оскільки в Україні на молочному ринку складаються передумови для активного росту внутрішнього виробництва. Зокрема, серед факторів зростання є високі ціни як на сировину, так і на готову молочну продукцію. Це дає шанс вітчизняним виробникам молочної продукції нарощувати обсяги виробництва шляхом створення власної сировинної бази, у тому числі, й шляхом розбудови ефективно діючих молочних кооперативів та оптимальної логістичної системи молочного ринку. Це, у свою чергу, дозволить виробляти молочну продукцію високої якості, яка йтиме на внутрішній ринок.

Надзвичайно цікавим досвідом створення та ведення аграрного бізнесу в рамках лекції-інтерв’ю «Інвестиційна діяльність на підприємствах АПК» поділилися заслужений працівник сільського господарства України, директор одного з найбільших сільгосппідприємств на Волині – товариства «П’ятидні» (Володимир-Волинській район) Валерій Діброва і голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Рожищенського району (Волинська область), підприємець-одноосібник Руслан Хомич. Специфіка підприємств запрошених гостей є подібною – кожен вирощує на рідній землі овочеву і зернову культури.


Спілкуючись зі слухачами школи, Валерій Діброва розповів про свій унікальний професійний шлях. Адже йому вдалося не лише зберегти успішне за радянських часів підприємство, а й значною мірою реформувати й адаптувати до нових умов ведення бізнесу колектив, нині вже добре відоме та одне з найуспішніших сільськогосподарських підприємств області. Зі слів Валерія Григоровича, він завжди був переконаний, що великотоварні підприємства є перспективними, і вони все одно будуть працювати, не залежно від форм власності. Гарним прикладом для пана Валерія став досвід стажувань у Німеччині та США, зокрема він розповів таке: «На початку 90-х я три тижні стажувався в Німеччині, ми вивчали досвід реформування, ведення сільськогосподарського господарства, зокрема у Східній Німеччині. Хто їздить до цієї країни, бачить, що великотоварні підприємства там і до нині збереглися. І сьогодні саме ця частина Німеччини «дає фору» західній економіці сільського господарства. Коли я кажу про економіку, то мається на увазі виробництво з меншими затратами, менша державна підтримка, менше дотацій – все це про східну частину Німеччини. Що я зрозумів вчасно, так це те, що потрібно реформувати підприємство, переходити від колективної форми безвідповідальності та персоніфікувати власників землі. І нам це вдалося.

У 1995 році після стажування в університеті штату Кентуккі, де нам показували успішні, великі фермерські господарства, я повернувся до України, я мав ще більшу мотивацію зберегти своє господарство. Ми брали в оренду земельні паї, і платили на той час найбільшу орендну плату в області, єдине, в чому ми були обмежені, так це в наших інвестиційних можливостях. Зараз би ми мали зовсім інший масштаб, якби на той час були кредити, інвестиційні кошти. Але маємо те, що маємо», – підсумував лектор.

Й до тепер Валерій Георгійович переконаний, що земля – це найбільша економічна цінність в України. Він порадив початківцям при такому дисбалансі та нестабільній економіці не використовувати валютні кредити з банків, яких і сам ніколи не залучав для розвитку бізнесу.

Практичний досвід залучення інвестицій у малі фермерські підприємства, шлях від вчителя до підприємця розповів активіст, автомайданівець, волонтер Руслан Хомич.

Руслан Миколайович розповів про досвід організації обслуговуючого кооперативу. Створення таких кооперативів пан Руслан мав змогу вивчати в Литві. В основі цієї структури – надання послуг членам кооперативу за собівартістю. Тобто, якщо фермер має лише кілька гектарів землі, але не має техніки, великих фінансів, він може об’єднати свої ресурси з іншими однодумцями та заснувати кооператив. «Гадаю, рано чи пізно, малим господарствам доведеться об’єднуватися в кооперативи, вони не витримають конкуренції з великотоварними підприємствами, тому повинні самі стати великотоварними», – висловив думку Руслан Миколайович.

Особливості ведення великого господарства та приватної ферми змогли оцінити учасники Школи інновацій та соціального підприємництва, прослухавши історію успіху гостей та практику ведення їхнього бізнесу. Валерій Діброва і Руслан Хомич є підприємцями, які активно допомагають рідному краю, безпосередньо сприяють учасникам АТО та їхнім родинам, підкреслюючи важливість соціального підприємництва. Неодноразово будучи депутатом районної та обласної рад, народним депутатом України, головою постійної комісії обласної ради з питань сільського господарства, продовольства, інвестування села та земельних відносин, Валерій Діброва брав участь у розробці державної стратегії розвитку сільського господарства.

На завершення зустрічі слухачі отримали запрошення відвідати найбільше сільськогосподарське товариство Волині «П'ятидні».

Про «Менеджмент змін. Організаційний дизайн АПК» розповіла Карпчук Наталія – доктор політичних наук, доцент кафедри міжнародної інформації факультету міжнародних відносин Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Лектор закцентувала увагу на завданнях стратегічного управління – забезпечити взаємодію організації із середовищем, яке дозволяло б їй підтримувати потенціал на рівні, необхідному для досягнення мети, і давало б можливість виживати в довготерміновій перспективі. Слухачі розглянули «Ландшафтну карту» організації, модель організаційних змін Курта Левіна, модель організації змін Дж. Коттера, проектний підхід до змін Балока і Баттена, модель узгодження Надлера і Ташмена, фазову модель змін У. Бріджеса.


30 жовтня 2016 р. слухачі Школи інновацій та соціального підприємництва розпочали з роботи над темами: «Економічна та соціальна ефективність АПК: як правильно розрахувати та що врахувати при стратегічному плануванні?» та «Операційний менеджмент в аграрній сфері (сервіс/виробництво/переробка/логістика)». Працював з учасниками Горбенко Юрій – директор Департаменту агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації. Оскільки лектор розпочинав трудову діяльність головним інженером у колгоспі «Прогрес» Млинівського району Рівненської області, довгий час працював головою Луцького районного агропромислового об’єднання він поділився практичним досвідом ведення сільського господарства з обох сторін – приватної та державної.


Трикутник відповідального громадянина: «Соціальне підприємництво – Відповідальне виробництво – Відповідальне споживання» розглядали разом із Зиновієм Свередою – доктором соціальної економіки, доцентом Папського Григоріанського університету (м. Рим, Італія). Також п. Зиновій розкрив тему «Підприємництво, засноване на цінностях громади». У якій особливу роль відвів кооперації та навів чималу кількість успішно реалізованих проектів. Порівняв європейський досвід започаткування справи та ведення бізнесу з українським.

У рамках другого модуля приватний підприємець Мельниченко Ігор провів LAB IDEAS: «Як бути успішним на динамічному агроринку?» Лектор має досвід роботи у тренінгу «Побудова команди», пройшов курс «Інтелектуальна підготовка організаторських здібностей керівника». Поділився досвідом роботи створення міні-пекарні, оскільки працював директором цього підприємства. Також неабиякий досвід отримав під час роботи над різними за спрямуванням проектами, серед яких:ПП «Роніс»: виробництво трикотажних виробів, організація діяльності трикотажного цеху з нуля; ТОВ «Агропродторг»: виробництво сільгосппродукції, переробка, виробництво продуктів харчування, вирощування зернових, виробництво борошна, хлібобулочної продукції, макаронних виробів; ТОВ «Птахокомплекс Губин» АПГ «Пан Курчак»: вирощування птиці бройлера, забій, реалізація м'яса птиці; Чернівецька птахофабрика Аграрний холдинг «Авангард»: виробництво курячих яєць, реалізація; ПАТ Аграрний Фонд: закупівля, організація зберігання сільськогосподарської продукції, організація виробництва і реалізації борошна. П.Мельниченко закликав молоде покоління «ніколи не боятися нового, оскільки тільки здолавши труднощі відчуваєш дійсним смак задоволення від результату роботи. Це і є секрет успіху та вдалої справи», – зазначив Ігор Мельниченко.


Наступною темою для Школи інновацій та соціального підприємництва є Модуль 3. «Start-up: цінності, фандрайзинг, соціальна промоція». Запрошуємо!

Відділ зв’язків із громадськістю

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

Image
Type