27 березня в межах освітнього компонента «Економіка галузевих ринків» відбулася онлайн-лекція професора Університету Лафбора (Великобританія), запрошеного дослідника Севільї (Іспанія), професора ЛНТУ (Україна) Оксани Ляшенко. Тематичний напрям виступу – «Практики відкритої науки у дослідженнях університетів Європи».
Захід проведено на високому методологічному, науковому та концептуальному рівнях через ознайомлення здобувачів вищої освіти 1, 2, 3 рівнів ОНП «Економіка галузевих ринків», ОПП «Економіка довкілля та природніх ресурсів», «Економіка підприємства», «Маркетинг», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» із поняттям й успішними практиками відкритої науки в Європі.

Саме поняття відкритої науки лектор представила в шести вимірах: доступ до відкритих даних; доступ до результатів досліджень; прозора та відкрита методологія; відкриті та доступні освітні ресурси; зручність і зрозумілість у застосуванні джерел; прозоре та громадське рецензування. Для зручності сприйняття матеріал було подано як візуалізацію практики в Університеті Кейптауна.
За результатами обговорень, до наслідкових переваг дослідження комунікацій відкритої науки зараховано: якість і доброчесність наукових досліджень та їх результатів; глобальні преференції, що впливають на підвищення продуктивних сил і зростання ВВП країни через комерціалізацію наукових досліджень, вплив на громадську суспільну думку; прозорість і плановість у фінансуванні наукових досліджень; колаборація наукових шкіл і розвиток глобальних наукових джерел; формування якісного й об’єктивного наукового світогляду глобалізованого суспільства.

Після завершення лекції відбулася дискусія між лектором і здобувачами вищої освіти щодо основних переваг й очікуваних результатів упровадження практик відкритої науки. Присутні наголосили на важливості затвердження Концепції відкритої науки в українських закладах вищої освіти в контексті стратегії відновлення економіки й освіти післявоєнного періоду.
Олена ПАВЛОВА,
завідувач кафедри економіки,
підприємництва та маркетингу